Kempování nadivoko v ČR: Vše co byste měli vědět než vyrazíte
Kempování nadivoko se během posledních několika let v Česku stalo módním trendem. V Česku tento trend navazuje na historii trampování, které se u nás rozvíjelo také v dobách minulého režimu. Zatímco dříve se do přírody vyráželo pouze s nejnutnějším vybavením, dnes si můžete pořídit věci, které vám pobyt v přírodě dokáží zpříjemnit. Oproti minulosti, kdy bylo většinou jedinou možností kempování nadivoko nocování pod stanem, dnes můžete kempovat nadivoko v o poznání větším komfortu v obytné dodávce nebo v autě s vestavbou. I my jsme si kempování nadivoko oblíbili, a proto bychom se s vámi chtěli podělit o rady a tipy, se kterými se v této problematice snadněji zorientujete.
V následujícím článku si vysvětlíme, co se skrývá za pojmem kempování nadivoko, osvětlíme si taky pravidla, kterými bychom se při této aktivitě měli řídit a popíšeme si, na jakých místech v Česku kempování nadivoko povolené je a na kterých naopak není a kde je možné stanování mimo kempy.
Co je kempování nadivoko?
Kempováním nadivoko myslíme kempování na jakémkoliv k tomu vhodném místě mimo oficiální kempy a stellplatzy. Přespat tímto způsobem můžete například na parkovišti u cesty nebo na sídlišti. Častěji si ale lidé kempování nadivoko spojují s přespáním na hezkém místě v přírodě. Může jít například o hezkou odlehlou pláž, kterou máte pouze pro sebe nebo o louku, místo u rybníka nebo na kraji lesa.
Největší výhodou kempování nadivoko je určitě svoboda, která je s tímto způsobem cestování spojená. Pokud kvůli přespávání nezajíždíte do kempů, můžete také výrazně ušetřit a to zejména v zemích s dražšími kempy. Další nespornou výhodou je pak také to, že tento způsob cestování má své nesporné kouzlo a můžete při něm zažít pocit svobody a nespoutanosti.
Největší nevýhodou kempování nadivoko je to, že nemůžete využívat infrastrukturu, kterou nabízejí kempy. Pokud nemáte v autě vlastní sprchu, tak můžete na tuto část hygieny rovnou zapomenout. Případně se můžete vykoupat v řece, rybníku nebo můžete zajet na koupaliště, do posilovny, dát si wellness nebo do kempu, kde se za drobný poplatek můžete osprchovat.
Pravidla a zákony pro kempování nadivoko
V následující pasáži vám ukážeme, na jakých místech se v Česku smí kempovat nadivoko, i na kterých místech toto povoleno naopak není. Také vám poradíme, s jakými pokutami musíte počítat, pokud porušíte některé z pravidel kempování nadivoko. Podělíme se s vámi taky o tipy na aplikace, které vám pomohou s výběrem vhodného místa pro kempování nadivoko.
Kde se smí kempovat nadivoko v ČR?
V Česku není, na rozdíl od jiných evropských zemí, kempování nadivoko výslovně zakázané. Svůj obytňák ale nemůžete zaparkovat kdekoli vás napadne. Problematiku přespávání nadivoko pokrývá hlavně Zákon o ochraně přírody a krajiny (č. 114/1992 Sb.), Zákon o lesích (č. 289/1995 Sb.), Zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. a Zákon o obcích (č.128/2000 Sb.). Jednotlivým zákonům, které regulují problematiku kempování nadivoko v Česku jsme se podrobněji věnovali v jednom z našich dřívějších článků. Vedle obecně platných zákonů se také musíte řídit obecními nařízeními a pravidly a musíte respektovat soukromý majetek.
Obecně lze říct, že můžete přespat na parkovištích a místech v blízkosti cest, na kterých parkováním a přespáním neporušujete žádný z platných zákonů. V autě se dá přespat také na místech, která leží v CHKO. Také přes CHKO vedou silnice, v jejichž blízkosti leží parkoviště, na kterých můžete přespat. Pokud byste ale vjeli hlouběji do lesa, kde byste si hledali místo k přespání, hrozila by vám pokuta od ochránců přírody.
Kde se nesmí volně kempovat?
Volně kempovat se naopak nemůže v lesích, na soukromých pozemcích bez souhlasu majitele, v národních parcích a chráněných krajinných oblastech mimo oficiální kempy a stellplatzy. Při hledání místa k přespání taky nesmíte vjíždět za značky se zákazem vjezdu. Řídit se také musíte místně platnými zákazy.
Pokuty za porušení
V případě, že při kempování nadivoko porušíte nějaký zákon, mohou se na vás vztahovat pokuty buď za špatné parkování nebo za vjezd do přírodních oblastí. Konkrétní výše pokuty bude závislá od místa a konkrétních okolností přestupku. Počítat můžete s pokutou v řádu několika tisíc korun. V určitých situacích se pokuta může vyšplhat až na 30 000 Kč. Za špatné parkování můžete na místě dostat pokutu až do výše 1 500 Kč. Při projednání přestupku ve správním řízení je horní hranice stanovena na 5 000 Kč. Při parkování mimo vyznačená místa v CHKO se řidič dopouští přestupku, za který hrozí pokuta až 10 000 Kč a její konkrétní výše je závislá na závažnosti přestupku. Při nerespektování značky “Zákaz vjezdu” hrozí řidiči ve správním řízení pokuta až 25 000 Kč a zákaz řízení na 4-6 měsíců.
Užitečné zdroje / Kontakty / Aplikace
Určitě můžeme doporučit aplikaci Park4Night, která je dostupná jak pro mobilní telefony s operačním systémem iOS, tak Android. Existuje taky verze pro internetové prohlížeče. Jedná se o nejčastěji používanou aplikaci, která vám poradí se vším, co okolo cestování s obytným autem potřebujete. S její pomocí si najdete jak místa pro kempování nadivoko, tak oficiální kempy a stellplatzy. V aplikaci také najdete hodnocení a doporučení cestovatelů, kteří místo, na které se chystáte, navštívili už před vámi. Stejně tak přes ni zjistíte, kde můžete vypustit šedou vodu nebo chemickou toaletu, kde třeba jsou veřejné pračky, nebo sprchy.
Kam pod stan mimo kemp?
Ke kempování nadivoko nepotřebujete mít dodávku se spací vestavbou. Kempovat nadivoko můžete také se stanem. I tento způsob cestování má ale svá určitá pravidla a na ně se v následujícím oddílu podíváme.
Nejlepší místa na stanování v ČR
Problematika přespávání v přírodě má samozřejmě svá pravidla, která se v průběhu času mírně upravují. Podmínky přespávání se liší na území národních parků, chráněných krajinných oblastí, ve volné krajině a také v závislosti na konkrétních vyhláškách měst a obcí.
Na tomto místě pojďme připomenout rozdíl mezi tábořením a nocováním. Tábořením myslíme přenocování za zvýšeného pohodlí díky použití přístřešku (nejčastěji stanu). Nocováním se myslí přespání pod širákem za sníženého komfortu bez použití přístřešku a bez zanechání jakýchkoliv odpadků. V České republice máme garantovánu možnost pobývat v přírodě, i pokud je daný pozemek v soukromém vlastnictví (mluví se o tzv. veřejné přístupnosti krajiny). Pokud byste však na daném pozemku chtěli kempovat s autem, musíte k tomu získat souhlas jeho majitele. Výjimkou jsou v tomto ohledu zastavěné nebo stavební pozemky, zahrady, vinice, sady. Na nich nemůžete kempovat ani se stanem. Pokud tedy nepoškozujete soukromý majetek, nikdo vám nemůže nic říct ani v případě, že na jeho pozemku budete chtít přespat ve stanu.
Podobně jako v lesích, můžete jednorázově bez použití přístřešku přespat kdekoliv v CHKO, pokud po sobě nezanecháte jakékoliv stopy a nebudete poškozovat přírodu. Přísnější pravidla platí pouze v Národních přírodních rezervacích. Nejpřísnější pravidla pohybu platí pro Národní parky, které máme v Česku celkem čtyři (Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko, Podyjí). Pohybovat se v nich můžete jen po značených cestách. V NP České Švýcarsko je nocování úplně zakázáno. V případě, že se pohybujete v NP Šumava, můžete využít systém nouzových nocovišť, která jsou určená pro jednorázové přespání ve stanech.
Výběr vhodné lokality pro kempování nadivoko
Při výběru místa ke kempování nadivoko byste měli brát v potaz zejména bezpečnost. Případnou příčinou nebezpečnosti mohou být jak jiní lidé, tak sama příroda. Ze strany lidí vám hrozí zejména riziko případného okradení. Své cennosti, platební karty, telefony a další podobné věci si proto na noc schovávejte do svých spacáků, aby se k nim nenechavci nedostali. Nekempujte také na místech, na kterých se viditelně pohybuje zvěř. Ta bývá aktivní zejména za soumraku a před rozedněním a určitě nechcete, aby vás uprostřed noci některé ze zvířat probudilo svými kopýtky.
Hezká místa k přespání najdete v blízkosti řek nebo rybníků. Pamatujte ale na to, že případný přívalový déšť může vést k vzestupu hladiny řeky, která vás může vytopit. Voda vám může škodit také v případě, že si ustelete v terénní prohlubni, do které během deště steče všechna voda z okolí.
Ideální místo na spaní by mělo být rovné a suché. Kempování ani na měkkém, ani příliš tvrdém povrchu není ideální. Na měkkém terénu hrozí, že se při spaní budete propadat a s tvrdým povrchem vám nepomůže ani kvalitní karimatka.
Základní Výbava Pro Kempování Nadivoko
Abyste si kempování nadivoko náležitě užili, potřebujete k tomu mít vybavení, bez kterého se neobejdete. Zatímco při kempování v kempu můžete využít výbavu, kterou kempy nabízejí, při kempování nadivoko se musíte spolehnout pouze na věci, které si vezete s sebou. Naprostým základem pro kempování nadivoko je spací vestavba, kterou máte neustále s sebou. U nás si můžete vybrat mezi vestavbou Original a verzí Biker.Ta první maximalizuje využití prostoru a je kompletně skládací, takže pokud ji zrovna nevozíte v autě, zabere jen minimum místa. Ta druhá je ideální pro ty, kteří s sebou potřebují převážet jedno nebo dvě kola.
Bez kempovacího nábytku se při cestování nadivoko taky neobejdete. Základem je skládací stůl a křesílka. Na výběr máte různé druhy od různých výrobců. Všechny ale mají společné to, že jsou vyrobené z lehkých materiálů a jsou skladné, takže při převozu zaberou minimum místa.
Jídlo si nejčastěji připravíte na plynovém vařiči. K němu budete potřebovat také několik hrnců, pánviček a dalšího kempovacího nádobí. To většinou bývá kvůli ušetřené hmotnosti z plastu. Pokud ale hmotnost nemusíte řešit, můžete používat také klasické keramické talíře a hrníčky. Abyste nemuseli při vaření trávit hodně času, vyzkoušejte různé pokrmy od Adventure Menu. Jídlo stačí jen ohřát a můžete ho podávat. A kdo chce mít všechno pěkně pohromadě, ocení přenosnou skládací kuchyňku od NOTENT.
Chystáte-li se kempovat v létě a nechcete, aby se vám potraviny zkazily, vyplatí se vám investice do lednice. Ty lze většinou napájet jak ze sítě na 220 V, tak po připojení konektorem do zapalovače v autě ji můžete provozovat také na 12 V. Šikovná může být kompresorová lednice, kterou lze při jízdě napájet ze zapalovače, při kempování nadivoko z externí autobaterie a po připojení v kempu pak ze sítě.
Markýzu oceníte, ať už svítí slunce nebo prší. Je totiž nepromokavá a v teplém létě vám u auta vytvoří žádoucí stín. Kempování s rozloženou markýzou má taky mnohem lepší atmosféru.
Není nic horšího než spát hlavou dolů. Abyste auto vyrovnali do roviny, můžete ho buď podložit kameny, kusy dřeva nebo nájezdovými klíny. Vyrovnání auta klíny zvládnete levou zadní.
Investice do kvalitního zatemnění se určitě vyplatí. V létě vám pomůže v autě udržet příjemnou teplotu a v zimě zase brání úniku tepla z auta ven. Přes kvalitní zatemnění vám taky žádný zvědavec do auta neuvidí. Vyrazíte-li s autem do Skandinávie v průběhu polárního léta, zatemnění vám pomůže vytvořit přítmí a vám se tak bude lépe spát.
Zatímco v kempu se můžete osprchovat v běžné sprše, při cestování nadivoko tuto možnost většinou nemáte. Ano, na některých plážích sprchu najdete, ale i tak je lepší s sebou mít záložní řešení. Nejjednodušší je s sebou vozit závěsnou solární sprchu, která se vám na slunci nahřeje a po zavěšení na auto nebo strom se můžete osprchovat.
Jedete autem?
Při kempování pod stanem v přírodě můžete určitě zažít velkou romantiku. Hezké zážitky si ale můžete odnést také z kempování ve vlastním autě nebo dodávce. Jsou taky určité situace, kdy při přespání v autě na sebe upoutáte mnohem méně pozornosti, než pokud byste si na stejném místě postavili stan.
Kempování ve stanu má určitě své kouzlo. Rádi kombinujeme benefity obou přístupů. Někdy si sbalíme stan a vyrazíme jen tak do přírody. Ve většině případů ale jezdíme s dodávkou, ve které máme svou vestavbu a veškeré další vybavení, které ke kempování potřebujeme.
Chcete si osvěžit pravidla a předpisy, které se týkají spaní v autě v Česku? Případně se chcete dozvědět, jaké pokuty vám za porušení pravidel hrozí? Přečtěte si náš článek na blogu, ve kterém jsme tuto problematiku podrobně rozebrali. Chystáte se za hranice do Rakouska a chtěli byste kombinovat kempy a spaní nadivoko? Podívejte se na Průvodce spaním v autě v Rakousku. Vedle toho, že se dozvíte o pravidlech, kterými se řídí kempování nadivoko v jednotlivých rakouských spolkových zemích, vám dáme taky tipy na konkrétní místa, na kterých lze bez problémů přespat. Ti z vás, kteří se cítí komfortněji v kempech, se v tomto článku zase dozvědí o těch, které v Rakousku stojí za návštěvu.
Etiketa při kempování nadivoko
Je potřeba dodržovat všechny platné zákony, dopravní předpisy, místní vyhlášky a zásady chování v chráněných krajinných oblastech. Zejména je třeba dodržovat zákaz vjezdu, zákaz parkování na určitých místech nebo zákaz nočního stání obytných aut. Stejně tak je potřeba respektovat místní zvyklosti a soukromé vlastnictví. Pokud si nejste jistí, jestli pozemek, na kterém se chystáte kempovat, je v soukromém vlastnictví, ověřte si tuto informaci nejlépe od místních.
Při kempování nadivoko taky zapomeňte na divoké a hlučné párty v přírodě. Podstatou kempování nadivoko je snaha být v maximálním kontaktu s přírodou. Nikdo se na vás nebude zlobit a nikomu nebudete trnem v oku, pokud si někde u rybníka s přáteli v klidu posedíte a poklábosíte. Pokud byste si ale k tomuto posezení vytáhli reproduktory a rozhodli jste se uspořádat pořádnou párty se vším všudy, věřte, že byste tímto svým chováním ke zlepšení pověsti lidí cestujících obytným autem nepřispěli.
Odpadky nikdy nevyhazujte do přírody. I v tomto případě platí, že to, co si do přírody přivezete, si z ní taky odvezete. Bývá taky slušnost, abyste místo, které využijete ke kempování nadivoko, zanechali v uklizenějším stavu, než v jakém bylo při vašem příjezdu. Určitě vás neubude, pokud případně posbíráte odpadky po lidech, kteří na daném místě spali před vámi.
Odpadní vodu nikdy v přírodě nevypouštějte. Platí to jak pro šedou vodu, tak pro obsah chemické toalety. Odpadní vodu, kterou při pobytu v přírodě vyprodukujete, odvezte zpátky do civilizace a vylejte ji do k tomu určené kanalizace.
Dalším pravidlem, které byste měli dodržovat, je neznečišťovat své okolí výkaly (ani svými, ani zvířat). Místa pro kempování nadivoko si vybíráme podle toho, jestli je v okolí veřejné WC, které se dá v případě potřeby využít. V dnešní době už naštěstí i u nás přibývá míst, na kterých jsou celoročně otevřená veřejná WC. Chcete-li ale opravdu kempovat mimo civilizaci, vybavte své auto přenosným WC. Na výběr máte modely od různých výrobců, které pracují na odlišných principech. Stejně tak můžete výkaly své a zvířecích mazlíčků zahrabat lopatkou a poletující toaletní papír pak nebude hyzdit okolní les.
Dodržováním těchto pravidel budete vylepšovat pověst lidí, kteří cestují v obytných autech a tento způsob cestování bude mezi lidmi lépe vnímaný. Místní samosprávy tudíž nebudou muset přistupovat k dalšímu omezování a zákazům a pověst lidí cestujících v obytných autech bude lepší.
Tipy na závěr
Kempovat nadivoko můžete buď s batohem, ve kterém máte stan a jídlo na několik dní nebo v opoznání větším komfortu v autě. Ať už se rozhodnete přespat pod širákem, ve stanu nebo v obytné dodávce, existují základní pravidla, kterými byste se měli řídit. Pokud je budete dodržovat, tak věříme, že i v budoucnu lidé budou moci tímto způsobem cestovat a nebudou muset řešit zákazy.
Zaujal vás tento článek? Chtěli byste, aby se o něm dozvěděli také vaši kamarádi a známí? Sdílejte ho prosím s nimi. Budeme rádi, když se naším obsahem inspirují další lidé, kteří tomuto stylu cestování propadnou. Pokud máte jakékoliv další dotazy, obraťte se na nás a my vám je rádi zodpovíme.
Pokud se na cestu teprve chystáte, tak si vyberte jednu ze skvělých spacích vestaveb. Chcete pohodlí posunout ještě o kus dál? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout ani výsuvná podia, která oceníte nejen při cestování, ale i při běžném provozu vašeho auta. Nejste-li si jistí ideálním modelem pro vaše potřeby, jsme tu pro vás. Poradíme vám s výběrem modelu, se kterým nešlápnete vedle.